Klinkier budowlany

W przeciwieństwie do dachówki ceramiczne rury drenarskie („sączki”) powinny mieć dużą porowatość. Klinkier budowlany produkuje się w wymiarach cegły lub też w formie płytek okładzinowych i tzw. szpaltówki. Typem pośrednim pomiędzy spiekanym klinkierem a zwykłą cegłą jest twardo wypalana „wiśniówka” i lekko spiekana „zendrówka”.

Wyroby ceramiczne o czerepie szczelnym, spiekanym (i ewentualnie polewane szkliwem) znajdują zastosowanie w budownictwie głównie jako okładziny ścienne i podłogowe, elementy dekoracyjne oraz aparaty sanitarne. Z gliny klinkierowej wypala się gładkie i rowkowane płytki do podłóg, od których wymagana jest duża wytrzymałość.

W pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci stosuje się do wykładania podłóg płytki terakotowe, produkowane z gliny czystej przybierającej po wypaleniu kolor biały, lekko kremowy lub jasno szary.

Płytki szkliwione ceramiczne (tzw. glazura) wypalane są z gliny czystej, dającej drobnoporowaty czerep. Płytki te zapewniają wielką szczelność i używane są do licowania pomieszczeń wymagających częstego zmywania i utrzymania dużej czystości. Szkliwo może być różnokolorowe.

Do wyrobów ceramicznych polewanych należą również kafle piecowe o rozmaitych formach i klasach jakości. Ogniotrwałymi nazywa się wyroby ceramiczne o temperaturach topienia powyżej 1580°. Wyroby o temperaturze topienia powyżej 1770° noszą nazwę wysokoogniotrwałych. Produkuje się je ze specjalnych glin i z szamotu. Cegła szamotowa służy do wykładania pieców i przewodów ogniowych. Do murowania używa się zaprawy szamotowej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>