Rodzaje szkła

Szkło płaskie i formowane dla celów budowlanych produkuje się dzisiaj za pomocą ciągnienia, prasowania lub odlewania przy rozmaitym stopniu mechanizacji i automatyzacji tych procesów. Do szklenia otworów stosowane jest w budownictwie szkło ciągnione maszynowo, płaskie (o grubości 2,3 i ewentualnie 4 mm), sprzedawane w taflach o znormalizowanej wielkości.

Szkło płaskie polerowane i lustrzane ma grubość 5—7 mm i wysoki stopień przezroczystości. Służy ono do szklenia wielkich otworów (np. witryn sklepowych).

Innymi odmianami są: szkło „zbrojone” z wtopioną siatką drucianą oraz szkło ornamentowe z wywalcowanym na jego powierzchni ornamentem, zmniejszającym przezroczystość. Szkło lane, nieprzezroczyste, barwione, o grubości 3—16 mm nosi nazwę marblitu. Jest ono stosowane do celów okładzinowych, ostatnio również na elewacjach zewnętrznych.

Ze szkła produkuje się również seryjnie niektóre elementy budowlane, jak cegły szklane rozmaitego kształtu (tzw. luksfery) i okrągłe rotality, z których przez spajanie betonem i ewentualne zbrojenie spoin można budować przezroczyste przegrody (ściany, kopuły itd.). Wspomnieć należy w końcu o materiałach szklanych służących do izolacji cieplnej, a więc szkle piankowym mającym gąbczastą strukturę oraz o tzw. wacie lub wełnie szklanej.

Reakcje z kwasem krzemowym występują również przy produkcji materiałów wapienno-krzemowych i niektórych piano- betonów (tzw. piano-gazo-silikatów).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>