W budownictwie betonowym..

W budownictwie betonowym przechodzi się w coraz szerszym zakresie do wznoszenia ścian z elementów prefabrykowanych wielkowymiarowych. Są to elementy o charakterze wielkich bloków lub wielkich płyt. W systemie wielkobloko- wym wysokość bloków sięga od 1/s do pełnej wysokości kondygnacji, a szerokość waha się w granicach 1—1,5 metra. Podnoszenie i ustawianie tych bloków wymaga oczywiście dźwigów o odpowiedniej nośności. W budownictwie wielkopłytowym natomiast wysokość elementów równa się na ogół wysokości kondygnacji. W budownictwie wielkopłytowym stosuje się często układ wielowarstwowy, co pozwala na obniżenie ciężaru elementów.

W niektórych układach strukturalnych (np. w układzie poprzecznym lub szkieletowym) ściany zewnętrzne spełniają wyłącznie funkcję przegród izolacyjnych. Najlepsze ściany tego typu noszą nazwę „osłonowych” („kurtynowych”). Grubość takich ścian może być sprowadzona do kilku centymetrów. Odznaczają się one lekką wagą, a więc bywają wieszane na podporach nośnych, na zewnątrz budynku tak że tworzą jednolitą płaszczyznę. Lice zewnętrzne tych ścian wykonuje się często z takich materiałów, jak szkło, blacha emaliowana lub aluminiowa itp., co przy dużych płaszczyznach okien nadaje budynkom swoisty wygląd wielkich szklonych pudeł.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>