Punktem wyjścia jest tutaj dążność do obniżenia kosztów danej inwestycji przez wykorzystanie istniejącego uzbrojenia terenu. Przyjęcie danej lokalizacji szczegółowej może czasem być równoznaczne z koniecznością dokonania wyburzeń i dostarczenia mieszkań zastępczych. Należy wówczas przeprowadzić analizę ekonomiczną lokalizacji i rozważyć możliwość jej zmiany.
Rozróżniamy wstępne i ostateczne ustalenie lokalizacji szczegółowej obiektów inwestycyjnych. Wstępne ustalenie lokalizacji szczegółowej dokonywane jest w toku sporządzania założeń projektu. Dokument stwierdzający jej ustalenie wchodzi w skład założeń projektu.
Ostateczne ustalenie lokalizacji szczegółowej dokonywane jest w pierwszej fazie sporządzania projektu wstępnego. Dokument stwierdzający jej ustalenie wchodzi w skład projektu wstępnego.
Przed zaprojektowaniem lokalizacji szczegółowej inwestor powinien zwrócić się do wydziału budownictwa, urbanistyki i architektury prezydium wojewódzkiej rady narodowej celem uzyskania informacji co do możliwości lokalizacyjnych (co związane jest z problemem przestrzennego zagospodarowania osiedla).
Mając ustaloną lokalizację ogólną i szczegółową inwestor przystępuje do opracowania i skompletowania dokumentacji prawnej. Dokumentacja prawna to zbiór dokumentów:
– 1) ustalających stosunek prawny inwestora do inwestowanego obiektu lub terenu,
– 2) stwierdzających prawo inwestora do podjęcia zaplanowanych robót inwestycyjnych na danym terenie.
Leave a reply