W elementach konstrukcyjnych budowli występują jednak również siły wewnętrzne. Mamy zatem do czynienia z wewnętrznymi naprężeniami materiałów, wywołanymi działaniem sił i momentów zewnętrznych. Naprężenia te mogą doprowadzić do powstawania odkształceń, a nawet zniszczeń. Tymi zagadnieniami zajmuje się oddzielna Tiauka o wytrzymałości materiałów.
Statyka budowli i nauka o wytrzymałości materiałów uzupełniają się wzajemnie i stanowią podstawę projektowania konstrukcji budowlanych, zgodnie z wymaganiami bezpieczeństwa. Obie te nauki łącznie objęte są nazwą mechanika budowli.
Zadania z dziedziny statyki budowli można rozwiązywać metodą rachunkową (analityczną) i graficzną (statyka graficzna) lub za pomocą kombinacji tych dwóch metod.
Siła jest, jak wiadomo, iloczynem masy i przyspieszenia. W statyce budowli mamy najczęściej do czynienia z siłą ciężkości (którą wyrażamy w kilogramach lub tonach), gdyż przyspieszenie ziemskie możemy praktycznie uznać za stałe, a siłę ciężkości — za proporcjonalną do masy ciała.
Siły dzielimy na czynne i bierne. Czynną jest również siła ciężkości, gdyż wywołuje ruch (przykładem może być tutaj upadek jabłka z drzewa na ziemię). Za bierne uważamy siły występujące dopiero pod wpływem działania siły czynnej. Jeżeli sile czynnej, wywołującej akcję, przeciwstawia się siła bierna o równej wielkości, czyli reakcja, to następuje stan rów- nowagi, czyli bezruchu. Tak więc przykładem reakcji jest siła naszej ręki, na której położyliśmy jabłko, uniemożliwiając jego dalsze spadanie pod wpływem grawitacji.
Leave a reply