Pojęcie i rodzaje dokumentacji inwestycyjnej
Dokumentacja inwestycyjna jest to zbiór dokumentów odnoszących się do działalności inwestycyjnej i stanowiących podstawę realizacji określonych zamierzeń inwestycyjnych.
więcej
Dokumentacja inwestycyjna jest to zbiór dokumentów odnoszących się do działalności inwestycyjnej i stanowiących podstawę realizacji określonych zamierzeń inwestycyjnych.
więcej
Kierownik budowy rozpoczyna roboty od stworzenia zaplecza. Zaplecze traktowane jest jako obiekt i wartość jego wliczana jest do przerobu. Z chwilą zakończenia budowy zaplecza kierownik wystawia fakturę na zarząd przedsiębiorstwa. W związku z tym zaplecze uważane jest za środek półtrwały, który musi być rozliczony w czasie trwania budowy. Do wartości faktury, czyli do wartości początkowej zaplecza, dodaje się przewidziany koszt rozbiórki, potrącając wartość przewidywanego odzysku. Dzieląc tę wartość przez liczbę miesięcy wchodzących w skład okresu trwania budowy otrzymujemy ratę miesięczną, która wliczana jest co miesiąc do kosztów ogólnych budowy.
więcej
Metoda wieloboku sił pozwala nam na ustalanie położenia i wielkości siły wypadkowej dowolnej liczby sił pod warunkiem, że nie ma wśród nich sił działających w kierunkach równoległych do siebie. Wypadkowa sił równoległych nie może być ustalona bezpośrednio za pomocą równoległoboku lub trójkąta sił, ponieważ punkt przecięcia linii działania, który należałoby w tym celu znaleźć, znajduje się w nieskończonej odległości.
więcej
Układ sił występujących na zbieżnych liniach działania możemy wyjaśnić również na przykładzie zabawy w przeciąganie liny. Potrzebni nam są w tym celu trzej chłopcy: dwaj o siłach Pi, Pa oraz jeden o sile W. Chłopcy o siłach Pi i Pa ciągną każdy na końcach liny, zaś chłopiec o sile W chwycił linę pośrodku i postanowił, że nie pozwoli się ruszyć z miejsca. Najwięcej wysiłku będzie go to kosztowało wtedy, gdy Pi i P2 staną blisko siebie i ciągnąć będą w tę samą stronę. Wówczas W będzie musiał ciągnąć w swoją stronę z siłą równającą się bez mała sumie sił Pi i P2. Jeżeli natomiast chłopcy o siłach Pi i Pg odstąpią od siebie i ciągnąć będą każdy w kierunku trzymanego kawałka liny (rysunek 10), to wysiłek chłopca W ciągnącego u wierzchołka utworzonego kąta może być znacznie mniejszy. Aby graficznie ustalić wielkość siły W potrzebnej dla zrównoważenia sił Pi i P2, przesuwamy je do przecięcia linii ich działania (czyli do ręki chłopca W) i rysujemy równoległobok, którego przekątna przedstawia siłę wypadkową sił Pi i P2. Jeżeli oznaczymy ją wielkością 4 W, to okaże się, że trzeci chłopiec utrzyma równowagę, o ile będzie ciągnął w swoją stronę z siłą — W.
więcej
– Bankami finansującymi i nadzorującymi inwestycje są:
– a) Bank Inwestycyjny — odgrywający wiodącą rolę w finansowaniu inwestycji,
więcej
Długość cyklu budowlanego — zarówno w realizacji inwestycji produkcyjnych, jak i nieprodukcyjnych — wywiera znaczny wpływ na ekonomikę samego wykonawstwa inwestycyjnego i rzutuje na rachunek ekonomiczny inwestora {użytkownika budowanych obiektów). Długość cyklu ma ścisły i bezpośredni związek z technicznymi i organizacyjnymi warunkami budowy obiektów. Zależy ona od wielkości budowanych obiektów, przy czym zachodzi wyraźna korelacja między bezwzględną długością cyklu budowy wyrażoną w miesiącach a kubaturą realizowanych budynków. W miarę zwiększania kubatury budynku wydłuża się okres jego budowy, niezależnie od liczby kondygnacji i technicznych metod wykonania budynku. Zjawisko to występuje szczególnie wyraźnie w budownictwie tradycyjnym udoskonalonym...
więcej
Wiadomości z dziedziny statyki i nauki o wytrzymałości materiałów podane w poprzednich rozdziałach mają charakter bardzo elementarny, dotyczą prostych elementów nośnych i nie mogą zastąpić podręcznika pozwalającego na opanowanie zasad obliczania elementów budowli. Umożliwiają one jedynie wprowadzenie czytelnika w tok myślenia występujący przy dokonywaniu obliczeń statycznych i wyjaśnienie mu gry sił i momentów zewnętrznych i wewnętrznych w takim stopniu, aby pogłębić zrozumienie logiki form budowlanych.
więcej
Makroekonomiczny rachunek kosztów odgrywa szczególnie doniosłą rolę. Porównawcza analiza kosztów własnych jednorodnej produkcji budowlanej — tradycyjnej lub uprzemysłowionej — pozwala na ustalenie zróżnicowania poziomu jednostkowych kosztów własnych w różnych przedsiębiorstwach budowlanych. Na podstawie takiego porównania można określić, jak kształtuje się w poszczególnych przedsiębiorstwach sytuacja pod względem wyposażenia technicznego, efektywności technologii produkcji, organizacji pracy, jak również odległości przedsiębiorstw budowlanych i placów budowy od źródeł su- rowców, wytwórni elementów prefabrykowanych oraz zakładów ceramiki czerwonej.
Rachunek w makroskali wykazuje nadto, w jaki sposób zużytkowane są środki przeznaczane z dochodu...
więcej
Obok normowania cyklu projektowania wprowadzono również normowanie cykli budowy, jako etapu realizacji inwestycji. Dla każdej planowanej inwestycji ustala się cykl budowy w oparciu o zatwierdzone normatywy cykli budowy. W określonych wypadkach cykl budowy może być dłuższy od normatywu, lecz musi to być każdorazowo szczegółowo uzasadnione, przy czym cyklu nie można wydłużyć o więcej niż 6 miesięcy.
więcej
Znaczenie dokumentu przywiązuje się do tak zwanych projektów podstawowych, rysowanych na ogół w podziałce 1 : 100, która jest najbardziej charakterystyczna dla rysunków budowlanych (rysunek 3).
więcej
— zwiększeniu znaczenia gospodarowania sprzętem i transportu.
Schemat struktury organizacyjnej różnej wielkości budowy
więcej
Budownictwo ma charakter produkcyjny, w związku z czym. prowadzona w jego ramach działalność oparta jest na zasadzie gospodarności i